Галерея Дзеркал замку Версаль, побудованого французьким королем Людовиком XIV та його архітекторами Лево і д'Орбе, слугувала місцем для очікування та зустрічей. Вона використовувалася для церемоній у виключних випадках, коли правителі хотіли надати найбільшого блиску своїм дипломатичним прийомам, балам чи іграм.
Для прийомів було встановлено трон на узвишші у кінці 73-метрової галереї, поряд з салоном Миру.
Галерея Дзеркал, один з 700 залів Версалю, прославляє політичний, економічний та артистичний успіх Франції.
Політичний успіх символізує звід з 27 композицій Шарля Лебрена та художників його майстерні, які ілюструють славетну історію Людовіка XIV упродовж 18 перших років його правління, починаючи з 1661 р. та до підписання Німвегенського миру. Його воєнні та дипломатичні перемоги, а також успішні внутрішні реформи тут представлені у вигляді античних алегорій.
Економічне процвітання засвідчують 357 дзеркал, що прикрашають 17 арок, розташованих напроти вікон, оскільки вироблені вони саме на новій французькій королівській дзеркальній мануфактурі (1665 р.). Вітчизняна королівська дзеркальна мануфактура здатна позбавити Венецію монополії на виробництво дзеркал, які в ті часи вважалися предметом великої розкоші.
Артистичний успіх представляють пілястри з мармуру Ранса, покриті капітелями з позолоченої бронзи згідно з новою моделлю т.зв. "французького ордеру". Його було створено Лебреном на прохання міністра фінансів Кольбера. "Французький ордер" презентує національні емблеми: квітку лілії із сяючим королівським сонцем між двома французькими півнями.
Саме в цій Галереї Дзеркал було підписано мирний Версальський договір наприкінці Першої світової війни.
Здійснені економічні реформи та культурно-мистецькі новації короля Людовіка XIV і донині працюють на благо Франції. Сьогодні королівська дзеркальна мануфактура (заснована у 1665 р., нині відома як кампанія "Сен-Гобен") продовжує працювати і приносити дохід своїй державі. Так, саме на ній було вироблено скло для пірамід музею Лувра згідно з проектом архітектора Йо Мінг Пея та під патронажем президента Франції Франсуа Міттерана з 1981-1989 рр.
Скарбниця французької майстерності епохи Просвітництва, музей історії, національний палац та віднині символ Республіки, Версаль є місцем багатьох міжнародних подій, прийомів, форумів.
Щороку Версаль відвідують мільйони туристів з усього світу. Завдяки культурному та музейному туризму до Версалю та Лувру Франція має престиж, міжнародний імідж та стабільний багатомільйонний дохід.
Олена Миколаївна Гончарова,
професор кафедри музеєзнавства і пам'яткознавства КНУКіМ,
доктор культурології.
Використані джерела:
www.chateauversailles.